Warning: Use of undefined constant id - assumed 'id' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/news.php on line 2
XII „Lasowiaczek” po nowemu - Wiadomości Stalowa Wola - e-stalowa.pl

Czwartek, 18 kwietnia 2019, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Wiadomości

Karczma Biesiada

XII „Lasowiaczek” po nowemu

05.06.2011 BB / MDK

Spotkania Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Lasowiaczek” w Stalowej Woli zostały powołane dla kultywowania tradycji poprzez popularyzację muzyki i tańców ludowych. Po jedenastu edycjach Festiwalu organizatorzy postanowili zmienić jego formułę tak, aby stała się bliższą głównych bohaterów – dzieci. Stąd za punkt wyjścia dla festiwalowych działań artystycznych postanowiono uznać fakt, iż taniec jest formą przekazującą opowieści od pokoleń.

Dlatego w Stalowej Woli oczekujemy na zespoły, które przyjadą opowiedzieć nam tańcem swoją leśną baśń, legendę. W głównych rolach historii opowiadanych nam od zawsze występują przecież: krasnoludki, Sierotka Marysia, Czerwony Kapturek, wilk i wiele innych postaci. Transmitują najodleglejsze historie budując naszą wspólną tożsamość, wzory zachowań – są kotwicą czuwającą nad ciągłością naszej kultury.

Folklorystyczny rodowód festiwalu wymaga jednak szacunku. Dlatego otwierając się na wszelkie formy tanecznej ekspresji pragniemy, aby stałym festiwalowym punktem była sekcja folklorystyczna.

Zapraszamy zatem do naszego miasta tancerzy z własną leśną opowieścią. Jury oceniać będzie sposób jej przekazu za pomocą tańca. Mamy nadzieję, że z takiego potraktowania tradycji radość czerpać będą zarówno mali artyści, jak i publiczność.

I tak podczas przeglądu w Stalowej Woli zaprezentują się zespoły pieśni i tańca: „Pyszniczanie” z Pysznicy, „Racławice” z Racławic, „Lubenka” z Lubeni, „Dzikowianie” z Dzikowca, „Czermin” z Czermina, „Niwiszczanie” z Niwiska, Dziecięcy Zespół Taneczny „Sanowiślaczki” z Chwałowic, Zespół Taneczny „Nowe Pokolenie” ze Skopania, Międzyszkolny Zespół Taneczny „Groszki” z Zaleszan oraz Zespół Taneczny „Gest” z Grabownicy Starzeńskiej. Stalową Wolę reprezentować zaś będą Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”, a także Zespół Tańca Estradowego „Mała Volta”.

Miłą niespodzianką zarówno dla publiczności, jak i biorących udział w konkursie tancerzy, będą kończące imprezę koncerty zaproszonych gości – grupy Hawok oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Mielca.

Hawok powstał w 2009 roku w Stalowej Woli, gdzie jak sami muzycy mówią: „wiejskość od zawsze przenika się z miejskością, przyroda z przemysłem, las z hutą, kultura lesiocka z drobnomieszczańską. To samo robimy w naszej muzyce. Zafascynowani rodzimym folklorem i twórczością różnych "ciekawych wykonawców" oraz energią, jaką daje muzyka współczesna, tworzymy własne melodie i teksty, a także czerpiemy z tradycyjnej twórczości ludowej.”Hawok dał poznać się już stalowowolskiej publiczności jako finalista Festiwalu Go Rock 2009. W grudniu tego roku zdobył też II Nagrodę w konkursie „Scena Otwarta” podczas XIX Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie.

Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” natomiast to uznana w Polsce grupa z bogatą historią, sięgającą roku 1952. Jego ponad półwieczne starania w dziedzinie podtrzymywania i popularyzacji tradycji i kultury ludowej doceniane były i są do dziś nie tylko w kraju, ale i za granicą, czego dowodem są liczne tytuły i odznaczenia. Zespół wielkorogie nagradzany był też na renomowanych festiwalach folklorystycznych.


„Lasowiaczek 2011” – program

11.00 – przegląd konkursowy
15.30 – Hawok – koncert zespołu folkowego
16.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Mielca – koncert
17.00 – wręczenie nagród i zakończenie przeglądu

11 czerwca 2011
sala widowiskowa MDK

wstęp za zaproszeniami, które można otrzymać w Dziale Organizacji Imprez MDK


Czytano 3703 razy | komentarzy[0]

Podziel się »
Dodaj na sledzik.pl
Dodaj na facebook.com
Dodaj na blip.pl
Dodaj na twitter.org
Dodaj na wykop.pl
Dodaj na joemonster.org
Wyślij znajomemu
Drukuj

Dodaj na sledzik.pl

Dodaj na facebook.com

Dodaj na blip.pl

Dodaj na twitter.org

Wyślij znajomemu

d

Waszym zdaniem

Jeszcze nikt tego nie komentował, może Ty to zrobisz...

Dodaj komentarz

Twoje imię
Twój e-mail
temat
zaznacz aby dodać komentarz

O serwisie | Materiały do pobrania | Redakcja | Dołącz do nas | Partnerzy | Patronat Medialny | Reklama | Kontakt

Copyright 2009-
Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 4
2019 e-Stalowa.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.


Warning: include(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_include=0 in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 5

Warning: include(http://www.e-stalowa.pl/stat2.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 5

Warning: include(): Failed opening 'http://www.e-stalowa.pl/stat2.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 5