:: Koncertowy koniec karnawału
(2009-02-03 12:29:00)

Karnawał AD 2009 brawurowo rozpoczęty w Stalowej Woli „Koncertem noworocznym” w wykonaniu Filharmonii Zabrzańskiej zakończy równie wspaniałe wydarzenie. Otóż w ostatni dzień karnawału – 24 lutego, ze sceny Miejskiego

Domu Kultury zabrzmią dźwięki koncertu zatytułowanego „Cesarski bal”. Najpiękniejsze utwory
J. Straussów (ojca i syna) wykona Filharmonia Rzeszowska pod batutą Ewy Strusińskiej.


Koncert przeniesie słuchaczy w roztańczone czasy sprzed dwóch wieków, kiedy
to podczas balów, maskarad i bankietów nawet monarchowie walcowali na trzy pas! Walce, marsze i polki rzuciły na kolana Wiedeń i Paryż, a ich namiętny, czarowny wdzięk doprowadził do tego, iż Europę ogarnął prawdziwy taneczny szał.


Zrodzony z austriackiej ziemi walc przeszedł kołyszącym krokiem od kawiarnianych ogródków do cesarskich salonów przekształcając się w wyrafinowaną „walcową symfonię”.
Mało tego, stał się nawet tematem do metafizycznych rozważań – wirujący ruch par porównywano przecież do obrotu ciał niebieskich.


Wielu kompozytorów „poważnej muzy” o zawrót głowy przyprawiała oszałamiająca kariera „króla walców” – Johanna Straussa, a później jego syna. Pewnego razu J. Brahms poproszony przez córkę Straussa o autograf nakreślił pierwsze takty walca „Nad pięknym, modrym Dunajem” – potem dopisał: „Niestety nie ja to skomponowałem”.


Podczas koncertu usłyszymy nie tylko ten, z pewnością najsłynniejszy walc w historii, ale również „Opowieści lasku wiedeńskiego”, „Keiser Walzer”, „Życie artysty”, jak również tryskające humorem i lekkością polki – „Triasch – Trasch” i „Pizzicato Polka”. Całość rozpocznie uwertura do jednej z najsłynniejszych operetek Joanna Straussa „Zemsta nietoperza”.
Wykonawcami karnawałowego koncertu będą – Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej, Ewa Strusińska (dyrygent), Szkoła Tańca „Aksel” Anny Niedzielskiej i Marek Czarnota, który tego wieczoru wcieli się w rolę przewodnika po salach balowych.


Faktem, który jeszcze bardziej zaakcentuje niezwykłość koncertu „Cesarski bal”
w Stalowej Woli jest osoba dyrygenta – Ewy Strusińskiej – rodowitej stalowowolanki.
W czerwcu 2005 roku prowadziła koncert dyplomowy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej
w Warszawie. Obecnie dyrygentka mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie w 2006 roku, drogą konkursową, pokonując ponad 100 kandydatów z całego świata, zdobyła stanowisko dyrygent asystent i otrzymała dwuletnie stypendium w Royal Northern College of Music.
W Manchesterze pracuje u boku takich znakomitości jak Mark Elder, Mark Shanahan, Baldur Bronnimann oraz Clark Rundell.


Ewa Strusińska przybędzie specjalnie na koncert w rodzinnej Stalowej Woli.
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

24 lutego 2009, godz. 19.00

bilety: 50 zł – parter, 40 zł – balkon

 
adres tej wiadomości: www.e-stalowa.pl/news.php?id=34