:: Gesty mówią więcej niż słowa!
(2010-10-16 20:39:17)

Wiemy o tym doskonale, ale czy wszyscy stosujemy się do tej zasady? Oto kilka słów o tym, jak prawidłowa komunikacja niewerbalna może poprawić nasz ogólny wizerunek i pomóc wywrzeć dobre ‘pierwsze wrażenie’.

Od dziecka uczymy się posługiwać ojczystym językiem, staramy się poprawnie wysławiać i w jak najlepszy sposób przekazywać swoje myśli poprzez słowa. Jak się jednak okazuje - to nie wszystko! Naukowcy udowodnili, że treść wypowiadanych słów stanowi jedynie 10% odbioru osoby mówiącej. Mowa ciała- bo o to się właśnie rozchodzi- obejmuje nasze ruchy, gesty, oraz wyrazy twarzy. Co ciekawe, gesty nigdy nie kłamią, dlatego w ten sposób najłatwiej odczytać prawdziwe intencje naszego rozmówcy.

„Ludzie na całym świecie używają około 600 charakterystycznych gestów, jednak musimy być ostrożni, ponieważ każdy gest może mieć inne znaczenie w innym kraju.” – mówi Desmond Morris, autor wielu popularnych za oceanem książek i poradników o mowie ciała.
I tak np. gest używany przez amerykanów jako ‘ok’ we Francji oznacza ‘zero’.


Demaskujemy kilka innych typowych tików:
- Rytmiczne poruszanie stopą, podczas gdy siedzimy, świadczy o tym, że nie interesuje nas to, czego lub kogo właśnie słuchamy.
- Kiedy ktoś podczas rozmowy kładzie swoje ręce na biodra- nie zbliżaj się! Ta osoba nie chce, abyś jej przeszkadzał.
- Lekko przechylona głowa lub częste dotykanie włosów, może natomiast oznaczać, że Twój rozmówca chce Cię poderwać!
- Bardzo łatwo jest też wykryć osoby nieszczere. Kłamcy często dotykają twarzy, zakrywają usta, a ich wzrok jest rozbiegany i nie może skupić się na jednym punkcie.
- Gdy widzimy kogoś, kogo bardzo lubimy, lub kochamy, nasze źrenice powiększają się- to dlatego zakochani tak lubią wpatrywać się sobie w oczy.

Co więc robić, aby zostać dobrze odebranym w towarzystwie?
- Jeśli z kimś rozmawiasz- patrz mu w oczy- w ten sposób okażesz swoje zainteresowanie tematem. Nie wpatruj się jednak uporczywie! Wydasz się wtedy natrętny/-a.
- Nie stawaj zbyt blisko rozmówcy- 1,5m to dobra odległość od osoby którą słabo znasz.
- Uśmiechaj się - rób to od czasu do czasu, żeby pokazać, że jesteś przyjaźnie nastawiony/-a. - Pamiętaj, aby uśmiechać się delikatnie i naturalnie. Wymuszony uśmiech zostanie od razu rozpoznany.
- Gdy siadasz- rób to z gracją. Siądź prosto, nie rozkładaj się na całej sofie, ale też nie kul się jak szara mysz. Odpowiedni sposób siedzenia pokaże, że jesteś pewny/-a siebie, ale nie arogancki/-a.
- Opanuj swoje gesty- częste poruszanie rękami i nadmierna gestykulacja charakteryzuje osoby niewiarygodne i roztrzepane. Aby jednak nie wyjść na sztywniaka, porusz się czasami. 

Jak widać znajomość mowy ciała może mieć bardzo duże znaczenie w naszym życiu. Warto znać te niepisane zasady, gdy poznajemy nowych ludzi, staramy się o pracę, lub występujemy publicznie. Nawet, gdy próbujemy porozumieć się z kimś w innym języku, bardziej pomocny od setek słów jest zwykły przyjazny uśmiech! Pamiętajmy o tym na co dzień.


adres tej wiadomości: www.e-stalowa.pl/news.php?id=646