:: Andrzejkowy wieczór - magiczny?
(2010-11-29 22:25:34)

Według dawnych wierzeń noc z 29 na 30 listopada, to noc magiczna. Właśnie wtedy bowiem wypada wigilia św. Andrzeja, czyli… Andrzejki! Św. Andrzej jest patronem Szkocji i stamtąd właśnie wywodzi się to święto, które do Polski przywędrowało w XVI wieku, a obecnie obchodzone jest już w całej Europie...
Co roku Andrzejkowym wróżbom towarzyszy specyficzna atmosfera- zimna listopadowa noc, huk wiatru, oraz to magiczne przeczucie, że właśnie wtedy stać się może coś niezwykłego!

Andrzejkowy wieczór to czas wszelkiego rodzaju wróżb, zazwyczaj dla kobiet. Niegdyś traktowane bardzo poważnie, dziś uznawane są raczej za formę dobrej zabawy. Zwykle takie przepowiednie dotyczą miłości i matrymonialnych planów- która dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż, jak będzie miał na imię jej przyszły wybranek, kiedy go spotka lub skąd do niej przyjdzie. Męskim odpowiednikiem Andrzejek są natomiast Katarzynki- obchodzone z 24 na 25 listopada.

Jedną z najbardziej popularnych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku przez klucz.
Poszczególne odlane kształty mają swoje znaczenia, np.
      • Dom – spodziewaj się przeprowadzki albo... założenia rodziny!
      • Chmura – nie bujaj w obłokach, działaj, a spotkasz miłość.
      • Obrączka – zaręczyny i ślub.
      • Serce – w miarę regularne wróży szczęście w miłości, postrzępione lub przepołowione zapowiada niepowodzenia uczuciowe.

Inną dość znaną wróżbą jest ustawianie butów w kolejce, jeden za drugim- który pierwszy wyjdzie za próg pokoju, tego właścicielka pierwsza wyjdzie za mąż.
Nasłuchiwanie w andrzejkową noc, z której strony zaszczeka pies, przepowiada, z której strony świata nadejdzie przyszły narzeczony.

Pomimo że Andrzejki, zwane też Jędrzejkami, to święto świeckie, potępiane przez Kościół Katolicki, zdecydowana większość ludzi uznaje tą tradycję i chętnie bierze udział we wróżbach.

Zwyczaje Andrzejkowe mają także swój wymiar komercyjny, wyznaczając termin graniczny dla okresu przedświątecznego. Istnieje przesąd mówiący, że sklepy, które przystrajają swoje witryny w bożonarodzeniowe ozdoby przed andrzejkami, nie będą miały w nadchodzącym roku dużego zysku.

Dzień świętego Andrzeja przypada na przełom pór roku (jesieni i zimy) i roku liturgicznego. Jest to więc także ostatnia okazja przed adwentem, aby hucznie się zabawić.


adres tej wiadomości: www.e-stalowa.pl/news.php?id=675