:: SLO propaguje transplantacje narządów
(2011-03-18 18:19:40)

"Przeszczep to szansa na drugie życie" to hasło kampanii społecznej zorganizowanej przez młodzież i nauczycieli Samorządowego LO w Stalowej Woli. W dniu dzisiejszym miało miejsce podsumowanie akcji połączone z debatą na temat transplantacji organów.
Od 12 lutego, na korytarzach SLO można było podziwiać prace uczniów o tematyce transplantacyjnej, w postaci prezentacji multimedialnych, plakatów, ulotek i spotów.
Uczniowie pragnęli zachęcić swoich rówieśników do propagowania przeszczepów narządów i uświadomić ich, że sami mogą pomóc, podpisując deklarację dawcy organów. Wstępem do całej akcji było spotkanie z pracownikiem służby zdrowia.

Pomysł na zorganizowanie projektu zrodził się na lekcjach WOSu i biologii w klasach drugich liceum. Tematykę zaproponowali sami uczniowie, a nauczycielki Aleksandra Kuśmierz, Grażyna Mazoń i psycholog Anna Pamuła – Kaczmarczyk postanowiły, aby program przyjął formę międzyklasowego konkursu. Podsumowaniem projektu była debata, na którą przybyli uczniowie z Liceum Katolickiego, „Ekonomika” oraz „Budowlanki”.

„Temat transplantacji organów nie jest zbyt popularny w mediach, mamy wciąż za małą wiedzę na temat przeszczepów, dlatego boimy się ich, a czasami nawet nie wiemy, że mamy możliwość pomóc” – komentuje jeden z uczniów.

Wszyscy uczestnicy debaty mogli podpisać się pod symboliczną deklaracją szerzenia informacji o przeszczepach, a także zupełnie niezobowiązująco wziąć dla siebie, rodziny lub znajomych deklarację dawcy narządów w wypadku nagłej śmierci.

Zakończony projekt nie jest pierwszym, ani ostatnim tego typu, zorganizowanym przez Samorządowe LO. W tamtym roku uczniowie organizowali kampanię przeciw patologiom społecznym, kto wie czym zaskoczą nas w przyszłym roku.


adres tej wiadomości: www.e-stalowa.pl/news.php?id=706